Audiobooki
AUDIOBOOK „Łaska” Anny Kańtoch
Dzień dobry 😊
W tym tygodniu mam dla Was propozycję do wysłuchania pt.: „Łaska” Anny Kańtoch.
Życzę miłego odbioru, dużo zdrowia i udanego weekendu.
Pozdrawiam 😊
Edyta Stanisławek
Czyta Grzegorz Przybył
Szare lata 80., prowincjonalne polskie miasteczko, duszna atmosfera, wręcz namacalne napięcie oraz tajemnicza zbrodnia. Czy niepamięć jest łaską, czy raczej przekleństwem…?
„Łaska” to jeden z najlepszych kryminałów ubiegłego roku, nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Książki Roku Lubimyczytac.pl.
Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Na odzieży i ciele ma plamy zaschniętej krwi. Jak dziewczynce udało się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska. Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w miejscowej podstawówce. Pewnego dnia jej nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przestawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Tego samego dnia zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi. Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci…
AUDIOBOOK „Dwa kilo szczęścia” oraz „Królowa Internetu”
Dzień dobry 😊
W tym tygodniu mam dla Was dwie propozycje do wysłuchania pt.: „Dwa kilo szczęścia” oraz „Królowa Internetu”.
Życzę miłego odbioru, dużo zdrowia i udanego weekendu.
Pozdrawiam 😊
Edyta Stanisławek
Dwa kilo do szczęścia – audiobook dla młodzieży o akceptacji swojego ciała
Maja zaczęła dojrzewać szybciej niż jej koleżanki, w czwartej klasie wyglądała już bardziej jak nastolatka, wyróżniając się na tle rówieśniczek. Teraz jest o głowę wyższa od koleżanek i chociaż jest bardzo szczupła, samej sobie wciąż wydaje się sobie nie taka jak trzeba, za gruba, większa od wszystkich… Maja i jej koleżanki od kilku miesięcy publikują filmiki na TikToku. Dziewczynka zwykle jest niezadowolona z tego, jak na nich wygląda, nawet w pozytywnych komentarzach pod filmikami doszukuje się ironii i drugiego dna. Według przyjaciółek – Wiktorii i Zuzy – ich koleżanka jest raczej za chuda, uważają, że przesadza, dziwią się, że zupełnie przestała jeść słodycze i do szkoły przynosi tylko pudełka z pokrojonymi owocami i warzywami. Ostatnio na wfie nie miała siły biegać, a zawsze osiągała dobre wyniki. Zuza zastanawia się, czy nie pogadać o tym z Mają. Pani od wfu także przygląda się Mai. Sama pamięta, jak dawniej odstawała od rówieśników, pamięta, że źle się z tym czuła, a potem jej wzrost przełożył się na sukcesy w sporcie.
Produkcja:
Tekst: Katarzyna Leoniewska
Głos: Andrzej Pinkowski
Korekta i redakcja: Barbara Sadurska
Realizacja: Stowarzyszenie MAKAO
Królowa Internetu – audiobook dla młodzieży o cyberprzemocy
„Ela już prawie pół godziny siedziała w gabinecie pani pedagog. Pani Karolina wyszła na moment, a ona spoglądała na plakaty, którymi obklejona była ściana i bezwiednie kręciła się na obrotowym krześle. Miała ochotę uciec.” Ela lubi być w centrum uwagi, publikuje mnóstwo zdjęć i filmików na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok), dbając o to, by wyglądać na nich atrakcyjnie. Czasami wrzuca rzeczy, które nie powinny być upubliczniane, rzadko zastanawia się nad tym, kto realnie zobaczy jej zdjęcia. W 5 klasie “chodziła” z kolegą z klasy – często przesyłała mu na Whatsappie śmieszne zdjęcia i filmiki, takie, którymi nie chciała dzielić się z innymi. Po tym jak się pokłócili Krzysiek założył grupę na Facebooku, do której zaprosił kilku kumpli z klasy i kilku chłopaków z 6C. Powrzucał tam zdjęcia i filmiki Eli, niektóre przerobił “dla beki”. Jeden z kolegów – Igor – zastanawia się czy to nie jest już przegięcie. Powiedział o grupie Oliwii, koleżance Eli. Oliwia napisała Krzyśkowi, co o tym myśli, ale stwierdził że “to tylko zabawa”. Teraz zastanawia się czy powiedzieć o grupie Eli albo komuś innemu…?
Produkcja:
Tekst: Katarzyna Leoniewska
Głos: Andrzej Pinkowski
Korekta i redakcja: Barbara Sadurska
Realizacja: Stowarzyszenie MAKAO
AUDIOBOOK „Piąta Pora Roku” N. K. Jenisin
Dzień dobry
W tym tygodniu mam dla Was propozycję audiobooka do wysłuchania pt.: „Piąta Pora Roku” N. K. Jenisin.
Życzę miłego odbioru, dużo zdrowia i udanego weekendu.
Pozdrawiam
Edyta Stanisławek
„Piąta Pora Roku” N. K. Jenisin
„Piąta Pora Roku” to pozycja, której dokładnie przemyślana fabuła wciąga już od pierwszej strony, książka została nominowana do nagród, takich jak: Nebula, Locus czy Fantasy World Award. W 2016 roku otrzymała natomiast prestiżową nagrodę Hugo dla najlepszej powieści roku. Tytuł spotkał się z pochlebną opinią ze strony fanów gatunku, otrzymał dziesiątki pozytywnych recenzji, a także uznanie ze strony krytyków literackich.
Rozpoczął się czas końca.
Rozpoczął się wielką czerwoną wyrwą biegnącą przez środek kontynentu i plującą popiołem.
Rozpoczął się śmiercią syna i porwaniem córki.
Rozpoczął się zdradą i zaognieniem ran.
Oto Bezruch, przywykły do katastrof świat, gdzie mocą ziemi włada się jak bronią. I gdzie nie ma litości. Essun, kobieta z pozoru zwyczajna, za nic ma nadchodzącą zagładę. Jej mąż właśnie jedno z ich dzieci zabił, a drugie uprowadził. Pogrążona w żałobie i rozdarta rozpaczą, przemierza dogorywający świat. Jest zdolna dokonać jeszcze większych zniszczeń, jeśli pomoże jej to odzyskać córkę.
Czyta: Maciej Więckowski
AUDIBOOK „Poszukiwana” Deana Koontza
Dzień dobry
W tym tygodniu mam dla Was propozycję audiobooka do wysłuchania pt.: „Poszukiwana” Deana Koontza.
Życzę miłego odbioru i udanego weekendu.
Pozdrawiam
Edyta Stanisławek
Dean Koontz „Poszukiwana” | Czyta: Ewa Abart
Dziewczyna, która powiedziała śmierci NIE. „Poszukiwana” to błyskotliwie poprowadzona, porywająca opowieść o fascynującej bohaterce wplątanej w zawiłą, misternie utkaną historię naszpikowaną zwrotami akcji. Pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”. Jedna z najlepszych książek roku według portalu Bookpage. Lektura obowiązkowa dla miłośników mrocznych kryminałów psychologicznych, jak również dla wielbicieli współczesnej literatury z elementami grozy i niesamowitości. Bibi Blair jest energiczną, wesołą i dzielną młodą kobietą… Tyle, że właśnie dowiedziała się od lekarza, iż został jej rok życia. Jej odpowiedź brzmi: „Zobaczymy”. Nagłe ozdrowienie Bibi zadziwia cały świat medyczny. Dziewczynę pochłania jednak obsesja, że została oszczędzona po to, by ocalić także kogoś innego. Kogoś o nazwisku Ashley Bell… Ale ocalić przed czym? Przed kim? I kim jest Ashley Bell? Odnalezienie jej staje się dla Bibi obsesją. Wkracza na drogę pełną niebezpieczeństw, zarówno nadprzyrodzonych, jak i zupełnie namacalnych.
AUDIBOOKI „Irlandczyk” ORAZ „Dziewczynka, która chodziła we śnie
Dzień dobry
W tym tygodniu mam dla Was dwie propozycje audiobooków do wysłuchania pt.: „Irlandczyk” Charles’a Brandta oraz „Dziewczynka, która chodziła we śnie”.
Życzę dużo zdrowia, miłego odbioru i udanego weekendu.
Pozdrawiam
Edyta Stanisławek
„Irlandczyk” to epicka saga o zorganizowanej przestępczości w powojennej Ameryce widziana oczami Franka Sheerana, weterana II wojny światowej, specjalisty od szemranych interesów i zabójcy na zlecenie, który pracował dla mafijnego bossa Russella Bufalino. Książka stała się podstawą filmu w reżyserii laureata Oscara, Martina Scorsese. Obejmująca kilkadziesiąt lat opowieść Sheerana wyjaśnia jedną z największych nierozwiązanych wcześniej zagadek w dziejach Ameryki – historię zniknięcia przywódcy związkowego Jimmy’ego Hoffy. Jest to także podróż po korytarzach zorganizowanej przestępczości. Odsłania jej mechanizmy, walkę o wpływy, animozje i powiązania z amerykańską polityką. W hierarchii półświatka Sheeran wspiął się tak wysoko, że w ramach wytoczonego procesu przeciwko Komisji Syndykatu Cosa Nostry, rząd Stanów Zjednoczonych wymienił go jako jedną z zaledwie dwóch osób pochodzenia innego niż włoskie wśród najważniejszych członków i współpracowników mafii. Obok Sheerana na liście znajdowały się takie „sławy”, jak Anthony „Tony Pro” Provenzano i Anthony „Gruby Tony” Salerno.
Dziewczynka, która chodziła we śnie
Była sobie raz dziewczynka, która chodziła we śnie. To się zdarza i dzieci najczęściej z tego wyrastają. Z tym chodzeniem we śnie jest trochę zamieszania. Oto wstaje sobie młody człowiek i krąży w piżamce po mieszkaniu w środku nocy. Śpi, chociaż chodzi i oczy ma otwarte. Mruczy coś pod nosem i wreszcie niechcący budzi rodziców. Z Adelką było zupełnie inaczej. Chodziła wprawdzie we śnie, ale rano wszystko pamiętała. Co więcej, chętnie opowiadała rodzicom, wprawiając ich w niemałe zakłopotanie, jak daleko zawędrowała. A docierała do, naprawdę odległych miejsc. Adelka zwiedzała zakątki, do których nie dociera się, tak po prostu, na piechotę. Posłuchajcie bajki o przygodach dziewczynki, która miała niezwykły dar.
Lektor: Mateusz Lisiecki
AUDIBOOKI „Dżuma” oraz „Dzika”
Audiobook Dżuma to powieść, która w obecnych czasach pandemi koronawirusa jest wręcz obowiązkową lekturą dla każdego. Powieść ta, która jest obowiązkową lekturą w szkole średniej (w liceum i technikum) jest ponadczasowa i w dobie pandemii koronawirusa budzi wiele emocji. Jedna z najbardziej cenionych powieści XX wieku to nie tylko szkic miasta w czasie wielkiego zagrożenia, to przede wszystkim studium postaci stojących w obliczu Zła. Dżuma, która niezauważalnie wkrada się w bramy Oranu zmienia dotychczasowy porządek rzeczy. Strach, cierpienie, odizolowanie, nieustanna walka z chorobą ukazuje bohaterstwo i determinację niektórych, ale i nikczemność, przebiegłość innych. Paraboliczna kronika odarta ze zbędnego patosu, będąca manifestem humanizmu to ponadczasowa historia ludzkiej solidarności i moralności.
Małgorzata Karolina Piekarska „Dzika”
Wciągająca zagadka kryminalna, świetny humor i trafne refleksje o tolerancji. „Dzika” to zabawna powieść przygodowo-detektywistyczna, która opowiada o niełatwej nastoletniej miłości i prawdziwej przyjaźni, tolerancji, a także zagrożonej dzikiej przyrodzie… Główni bohaterowie – uczniowie gimnazjum – Rafał i Alicja, krzyżują szyki pewnej międzynarodowej szajce. A wszystko za sprawą pewnego Śpiocha…
AUDIBOOKI „Wielka ucieczka dziadka” i „Babcia rabuś”
Dzień dobry
W tym tygodniu mam dla Was dwie propozycje audiobooków do wysłuchania Davida
Walliamsa pt.: „WIELKA UCIECZKA DZIADKA” oraz „BABCIA RABUŚ”.
To miłe i zabawne opowieści, dzięki którym pośmiejecie się.
Życzę dużo zdrowia, miłego odbioru i udanego weekendu.
Pozdrawiam
Edyta Stanisławek
David Walliams „Wielka ucieczka dziadka”
Czyta Jarosław Boberek.
Kiedy Dziadek się zestarzał, zaczęła zawodzić go pamięć. Myślał, że nadal trwa druga wojna światowa, a on jest asem przestworzy Królewskich Sił Powietrznych….
Kiedy Dziadek musiał zamieszkać w domu spokojnej starości „Zmierzch Życia”, czuł się jak w obozie jenieckim. Postanowił stamtąd uciec. W misterny plan wtajemniczył tylko swojego ukochanego wnuka. Czy uda im się przechytrzyć przebiegłą siostrę przełożoną pannę Wieprzyk? Czy zdołają umknąć przed jej podejrzanym personelem medycznym?
Czyta Jarosław Boberek.
Przezabawna opowieść o babci, która wieczorami opiekuje się wnuczkiem…“Babcia Rabuś” jest fenomenem brytyjskiej literatury dziecięcej. Została przetłumaczona na 27 języków, a na liście bestsellerów zajmowała pierwsze miejsce dłużej niż jeden z tomów cyklu o Harrym Potterze. Początkowo znudzony graniem w Scrabble i degustowaniem zupy kapuścianej chłopiec przestaje się nudzić, gdy okazuje się, że w metalowej puszce na półce znajduje się skarb…
„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”
Dzień dobry
Zapraszam Was do wysłuchania opowiadań pt.
Życzę przyjemnego odbioru oraz dużo zdrowia
Pozdrawiam
Edyta Stanisławek
Biblioteka
10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI
- Po pierwsze, gdy zastanawiamy się, po co czytać książki, powinniśmy mieć świadomość tego, jak bardzo czytanie wpływa na rozwój naszej wyobraźni . Czytelnik ma okazję śledzić fabułę, poznawać bohaterów i tylko od niego zależy, w jaki sposób sobie wszystko zwizualizuje.
- Po drugie, czytanie nie pozwala nam się rozleniwić . Warto czytać książki, ponieważ w ten sposób ćwiczymy swoje skupienie. Trudno byłoby śledzić przebieg akcji w powieści jednocześnie wykonując inne czynności. Czasem by zgłębić skomplikowaną fabułę, musimy skupić się jedynie na lekturze.
- Po trzecie, czytając, poszerzamy swoją wiedzę na temat świata . Jeśli nie wiesz, po co czytać książki, przyjrzyj się, jak szeroki zakres tematyczny mają publikacje pojawiające się na naszym rynku. Bez wątpienia odnajdziesz coś, co cię zainteresuje, a w ten sposób zdobędziesz dodatkową wiedzę, która niewątpliwie przyda ci się w dalszym życiu.
- Po czwarte, wzbogacamy swoje słownictwo . Czy warto czytać książki tylko po to, by poznać większą ilość słów? Niekoniecznie, jednak gdy śledzimy losy ulubionych bohaterów, mimowolnie poszerzamy słownictwo. Potem, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, wiele tych wyrażeń wykorzystujemy w codziennym życiu.
- Po piąte, wygrywamy z nudą . Deszczowa pogoda, brak Internetu, a nam kończą się pomysły na wolne popołudnie. To też jeden z powodów, dla którego sięgamy po książki. Czytanie jest doskonałym sposobem na nudę
- Po szóste, pracujemy nad stylem wypowiedzi . Wiele osób ma z tym problem. Sytuacja oficjalna niekiedy utrudnia prezentację poglądów, czasem też popełniamy błąd myląc odbiorcę – każdego traktujemy jak dobrego kolegę. Receptą na ten brak świadomości językowej jest oczywiście lektura.
- Po siódme, odrywamy się od rzeczywistości . Każdy z nas jest świadomy, że życie nie zawsze jest usłane różami. Na szczęście czytając, możemy zapomnieć na chwilę o problemach i przenieść się do lepszej przestrzeni.
- Po ósme, ćwiczymy pamięć . Kiedy czytamy książki, sporo zapamiętujemy. Warto więc czytać chociażby po to, by łatwiej nam było w przyszłości przyswajać otrzymane informacje.
- Po dziewiąte, odwiedzamy miejsca, do których nigdy nie wyjedziemy . Jesteśmy też świadkami wydarzeń z przeszłości, poznajemy wybitne jednostki. Rzeczywistość nie da nam tej szansy.
- Po dziesiąte, odpoczywamy . Choć czytanie wymaga często wysiłku intelektualnego, chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że czas z lekturą to luksus, relaks, na który czekamy, gdy obowiązki zawodowe i domowe dominują nad wypoczynkiem.